Mehmet Şimşek: Vergi muafiyet ve istisnaları gözden geçiriliyor

AA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,bugün bankacılık sektörüne yönelik toplantılarda konuşarak sektöre ve Türkiye ekonomisine dair açıklamalarda bulundu.

Şimşek, Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi’nin ardından Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) 23. Olağan Genel Kurulu’na katılarak konuşma yaptı.

“Türkiye’ye çok ciddi bir şekilde kaynak girişi var”

Katılım Bankalar Birliği Olağan Genel Kurulu’nun toplantısına da katılan Şimşek burada, küresel kaynağa erişimle ilgili şöyle konuştu:

Küresel kaynağa erişmemiz Türkiye açısından önemli; ciddi kaynak girdi, girmeye devam edecek. Gelişmekte olan ülkelerden para çıkarken Türkiye’ye çok ciddi bir şekilde kaynak girişi var.

“Bizim programımız sırtını carry trade’e dayamaz”

Bakan Şimşek, “Bu aralar yeni bir hikaye üretiyorlar, ‘carry trade’ diyorlar. Bizim programımız sırtını carry trade’e dayamaz. Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz.” diye konuştu.

“Edindiğimiz kaynaklar daha ucuz ve uzun vadeli”

Şimşek, “Uluslararası bankalardan edindiğimiz kaynaklar küresel piyasalara göre çok daha ucuz ve uzun vadeli.” ifadesini kullandı.

“Vergi muafiyet ve istisnaları gözden geçiriliyor”

Bakan Şimşek, vergi muafiyet ve istisnalarının gözden geçirildiğini ve iki hafta içinde kamuoyu ile paylaşılacağını şu sözlerle açıkladı:

Bizim KDV ya da diğer vergileri artırma gibi bir planımız yok ama bir takım muafiyet ve istisnaları gözden geçirmeye devam edeceğiz. Vergi muafiyet ve istisnaların gözden geçirilmesi çalışması tamamlandı gibi; yakında, bir iki hafta içinde kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz

Açıklamalardan öne çıkanlar:

Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

-Geçiş döneminden dezenflasyon dönemine girmek üzereyiz.

-Merkez Bankamız’a dezenflasyon sürecinde destek olmamız lazım.

-Altınla ilgili uygulamaya koyduğumuz kota ve tedbirler geçici, ama ara dönemde gerekirse bu kotayı ilave tedbirleri tereddütsüz ortaya koyacağız.

-Tabii ki sektörün şikayetleri olacak ama bizim için önemli olan sürdürülebilir cari açık.

-Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) ciddi çıkış var, piyasayı bozmadan bu çıkışı devam ettireceğiz.

-Finans sektörü zor bir yıl geçiriyor, özsermaye karlılığı enflasyonun altında onun da farkındayım ama bu geçiş döneminde herkesin fedakarlık yapması lazım

-Programımızın çerçevesi geçici sermaye akımlarına dayalı bir program değil

-Bizim bir kur hedefimiz de yok.

– oyun alanı değil tüyolarla hareket etmeyin.

Carry trade nedir?

Carry trade, “Herhangi bir düşük faize sahip para biriminde borçlanarak bu parayı, yüksek faiz getiren bir para birimine yatırarak elde edilen kazanç” olarak tanımlanıyor..

Carry trade yapmak için önce parayı dolara yatırıp daha sonra istenilen ülke para birimine çevirilmesi gerekiyor. Sonra ise elde edilen kaynak, değerlendirmek istenen ülkenin yüksek faize sahip Hazine kağıtlarına yatırarak kazanç sağlanması amaçlanıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir